ENGLISH
     
bUYGULAMA ALANLARI - İNŞAAT SANAYİ , ZEMİN TEKNOLOJİSİ VE EKİPMANLARI: TEMEL KAZIKLARI VE ANKRAJ GRUPLARI ( FORE KAZIK, ANKRAJ, BAGETLER, KESME KOVALARI )
 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE AŞINMA ÖNLEME, AŞINMAYA KARŞI ÇÖZÜMLER

Şirketimiz Mates-Technogenia dünya çapındaki birçok müşterisi için servis, bakım ve aşınmaya karşı yapılan işlem maliyetleri azaltmak için önemli katkılarda bulunmuştur.Günümüz teknolojisinde İnşaat Sanayinde aktif rol alan şirketler yurt içinde ve yurt dışındaki şantiyelerinde büyük başarılara imza atmaktadırlar.Bizlerde mevcut işlerinizdeki maliyetlerinizi azaltmak,kazançlarınızı artırmak ve rekabet gücünüzü yükseltmek amacıyla yanınızda yer almak için çabalamaktayız.

Yüksek performanslı tungsten karbür bazlı aşınmaya karşı yüzey sertleştirme ürünlerden oluşan bütün ürün çeşitlerimiz aşınma sorunlarınızdan etkili bir şekilde kurtulmak için en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.
Uygulama Yöntemleri: Oksi-asetilen şaloma (hamlaç) ile kaynak ve toz kaplama , Technocasting, Lasercarb ile aşınmaya karşı parçalarının ömür boyu verimliliğini artıracak ürünler ve yöntemleri size sunmaktayız.

İnşaat Sanayi , Zemin Teknolojisi Ve Ekipmanları üretim şartlarından dolayı kullanılan ekipmanların özel gereksinimleri karşılayacak şekilde yüzeyleri yüksek aşınmaya, sürtünmeye karşı dayanıklı olması istenir. Kil ve aşındırıcı ortamına bağlı olarak Technogenia® ağır basınca maruz kalan yüzeyler ve yüksek verim dayanıklılığı parçalarda olması istenen özelliktir. Technogenia® ürünleri mükemmel çözümler sunmaktadır.

Tüm müşteriler bizimle kendi sorunlarına ve özel üretim ihtiyaçlarına çözümler bulacaklardır. Aynı zamanda ekipmanlarına bakım onarım yapabileceklerdir.

Technogenia® ürün çeşitlerinde beraberinde düz yüzey şartları ve aşınmaya karşı dayanıklılık getiren ürünler bulacaksınız. Aşağıda sektörünüzde yaptığımız çalışma örneklemelerini bulacaksınız.

Kaplama öncesi orijinal Auger'in resmi

Auger tırnağının piyasadaki sert dolgu ürünleri ile kaplandıktan sonra çok kısa sürede aşınmış halinin resmi

 

TECHNOGENİA, TUNGSTEN KARBÜR BAZLI AŞINMAYA DAYANIKLI KAYNAK ÜRÜNLERİNİN UYGULANMA YÖNTEMİ

Parçanın hazırlanması

Parça, emniyetli bir şekilde düz olarak sabitlenir.

Kaplanacak olan yüzey, parlak metal haline gelinceye kadar spiral taşla temizlenir. Amaç, yüzey üzerindeki oksitlenme tabakasının (paslanma) temizlenmesidir.

Kaynak yapılacak yüzeylerdeki kenarların keskinliğinin, spiral taşla giderilmesi gerekmektedir.

Toz kaplama işlemi

Önce asetilen sonra oksijen gazı açılır. Nötr alev ile çalışılır.

Tavsiye edilen gaz basınçları aşağıdaki gibi olmalıdır:

C2H2   (asetilen) 0.8 - 1 bar (11 psi)
O2       (oksijen)    4 - 6 bar (50 psi)

Technokit 2000 şaloma ile, toz kaplanacak yüzey 150°C’ye ısıtılarak ön tavlama yapılır.

Püskürtme tabancasının ucu ile toz kaplanacak yüzey arasında yaklaşık 10 cm. uzaklık olması gerekir. Amaç toz kaplama sırasında alev ısısının neden olacağı yanmanın ve kararmanın önüne geçmektir.

TP MB 40 ön tampon tozunun Auger yüzeyine uygulama işlemi

TP MB 40 ön tampon tozunun Auger yüzeyine uygulanmış halidir.

Auger'in Technodur veya Technosphere ile sert dolgu kaynak işlemi

Technokit 2000 şaloma ve Technodur® veya Technosphere®  kaynak teli, uygulanacak kaynak kalınlığı ve parçanın boyutlarına göre seçilmelidir.

Technodur® veya Technosphere® kaynak teli kendi çapına uygun tel tutma ve sürme ünitesi içine yerleştirilir ve dışarı doğru 10 cm. çıkartılarak kullanıma başlanır.

Kaynak yapılacak yüzey tebeşirle çizilir.

Kaynak işlemine başlarken, önce asetilen, sonra oksijen gazı açılır.

Alev parçaya yaklaştırılarak Technopowder® MB 40 tozu eritilir. Toz eridiği zaman, kaynak teli aleve yaklaştırılır ve tel eritilir. Erimiş tel parçaya doğru akacaktır. Ana metalin ısı derecesi 400°C’dir. Technodur® veya Technosphere® kaynak telinin matriksi 1050°C'de erir. Kaynak işlemine kenarlardan başlanır ve tebeşirle çizilen çizgiler üzerinden devam edilir.

Bu işlem sırasında, alev açısına ve tel tutma açısına dikkat edilmelidir. Devamlı yuvarlak hareketler ile ısının mümkün olduğunca homojen olması sağlanmalıdır. Kaynak işleminin safhalar halinde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kenarların kaynak işlemi bittikten sonra, birbirinden 20 mm. aralıklı kaynak dikişleri yapılır. Sonra kaynak dikiş aralıkları doldurulur. Parça üzerine daha önce Technodur® veya Technosphere®  kaynak kaplama  uygulanmış ise, toz kaplama işlemine gerek yoktur. İyi bir şekilde kumlama veya taşlama yeterli olacaktır. Önceden uygulanmış olan kaynak eritilmeli ve kaynak işlemine devam edilmelidir.

İnce kenarlı parçaların kaynağı için 4 mm. çapında kaynak teli kullanılır. Büyük ve kalın parçaların kaynağı için  6,8 mm. çapında kaynak teli kullanılır.

Eğer uygulama sırasında taşlama yapmamız gerekirse, parçanın soğumasını beklemeden sıcakken taşlama yapılabilir.

Kaynak işlemi bitince, önce asetilen, sonra oksijen gazı kapatılır!

     

Auger ve Auger tırnağının kaplandıktan sonraki resimleri.

     

Sert dolgu kaplanmamış baget ve kesme kovaları

     

Mevcut piyasadaki sert dolgu ürünleri ile kaplanmış ve kısa sürede aşınmış tırnak örneği

Kaplama yapılmamış orijinal tırnak örneği.

Tırnak yüzey temizleme

Tırnak üzerine toz püskürtme

Tırnak kaynakla kaplama

Technogenia ( tungsten karbür ) ürünlerimizle kaplanmış aşınmaya karşı dayanıklı hale gelmiş tırnak örneği.

Auger ve Auger tırnağının kaplandıktan sonraki resimleri.

     
     
     
     
   

 

RESİM GALERİSİ

Resimleri büyütülmüş olarak yakından görmek için lütfen aşağıdaki resimlerin üstüne tıklayın.

İNŞAAT SANAYİ , ZEMİN TEKNOLOJİSİ VE EKİPMANLARI: TEMEL KAZIKLARI VE ANKRAJ GRUPLARI ( FORE KAZIK, ANKRAJ, BAGETLER, KESME KOVALARI )
     
     
   

VIDEO GALERİSİ

 
   
 
Video Listesi
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
(NOT: Videolar yükleme yaparken internet bağlantı hızınıza göre yavaş açılabilir!)

Alüminyum makinalarında aşınmaya karşı çözüm - Demir ve çelik sektöründe makina aşınması önleme - Döküm parçaları ve makinalarında aşınma koruma - Gıda makinası bakım ve aşınma önleme - Kağıt makinaları bakım ve aşınmasına karşı - Madencilik sektöründe aşınmaya çözüm ve ekipman bakımı - Mikser alet ve ekipman aşınmasına karşı çözümler - Seramik, tuğla makinası aşınmasını önlemek - Sondaj ekipman aşınmasına çözüm ve bakım

 

UYGULAMA ALANLARI

SONDAJ AŞINMA
MADENCİLİK AŞINMA
TÜNEL SANAYİ
TARAMA SANAYİ
İNŞAAT SANAYİ
DÖKÜM SANAYİ
ALÜMİNYUM AŞINMA
DEMİR VE ÇELİK SAN.
KAĞIT AŞINMA
GIDA AŞINMA
SERAMİK AŞINMA
ÇİMENTO AŞINMA
FAN BLADES
ATIK GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ

 

 

 

 

 

 

 

 
     
E-Mail | Site Haritası
Mates Makina Tesisat Sanayi ve Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Saklıdır.
Tel: 0.212.2065212 - Faks: 0.212.2065211 - [email protected]