ENGLISH
     
bAbrazyon aşınması / abrazif aşınma
 

 

Abrazyon aşınması veya abrazif aşınma, çizilme aşınması olarak da bilinmektedir. Çizilme aşınmasında, bir diğerine göre izafi hareket yapan iki cisim temas yüzeyleri arasına yabancı sert parçacıklar girer. Bu şekilde aşınan yüzeyde çizikler ve kesikler oluşur ve aşınmaya sebebiyet verir.

Pulluk gibi aletlerde, kırıcılar ve iş makinelerinin kazıma bıçakları ve çalışma ağızları gibi parçalarda bu tür aşınma oldukça yaygındır.

Aşınmaya dayanım kazandırmak için söz konusu parçaların yüzeyi kaynakla kaplanabilir, bu kaplama tabakası aşındıkça tekrar kaplanarak asıl parçaların aşınmadan korunması sağlanır.

Makine İhtisas Dergisi Abrazyon aşınması konusunda şu bilgileri vermektedir: Abrazyon aşınması Hareket halindeki yüzeylerden sert olanın yumuşak yüzeyden küçük parçacıkları koparması (kesme veya kazıma yoluyla) veya yüzeylerden arsında bulunan sert bir maddenin sürtünme esnasında yüzeylerden biri veya her iki yüzey üzerinden parçacık koparması abrazyon aşınması olarak tanımlanır. Sürtünen malzeme çiftinin yüzey sertlikleri arasındaki fark ve sert malzemenin yüzey pürüzlülüğü ne kadar artarsa abrazyon aşınması da ona bağlı olarak fazlalaşır.

Mates olarak aşınmaya karşı sizi koruyoruz! Aşağıdaki uygulama alanlarında seçim yaparak, gerçekleştirdiğimiz çalışmaların detaylarına ulaşabilirsiniz.

UYGULAMA ALANLARI

SONDAJ AŞINMA
MADENCİLİK AŞINMA
TÜNEL SANAYİ
TARAMA SANAYİ
İNŞAAT SANAYİ
DÖKÜM SANAYİ
ALÜMİNYUM AŞINMA
DEMİR VE ÇELİK SAN.
KAĞIT AŞINMA
GIDA AŞINMA
SERAMİK AŞINMA
ÇİMENTO AŞINMA
FAN BLADES
ATIK GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgi Merkezi ana sayfasına dön

 

 
     
E-Mail | Site Haritası
Mates Makina Tesisat Sanayi ve Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Saklıdır.
Tel: 0.212.2065212 - Faks: 0.212.2065211 - [email protected]